Impakt Event: Johan GrimonprezIn Double Take, zijn tweede lange film, verkent de Belgische filmer-kunstenaar Johan Grimonprez (maker van het bekroonde Dial H-I-S-T-O-R-Y) de steeds sterkere invloed die televisie, nieuws, cinema en reclame zijn gaan uitoefenen op ons begrip van heden en verleden. Geïnspireerd op het korte verhaal van de Argentijnse schrijver Jorge Luis Borges, waarin de auteur zijn twintigjarige zelf ontmoet, stuurt Double Take aan op de ultieme confrontatie tussen de filmmaker Alfred Hitchcock en zijn professionele dubbelganger Ron Burrage. Wie is wie, en wie zit er achter de enscenering van de perfecte moord? Grimonprez vermengt fictie en realiteit, uitgebreid gebruikmakend van archiefbeelden – nieuwsbeelden, reclames, filmfragmenten – en laat Hitchcocks favoriete thema’s de revue passeren: het spel van dubbelgangers, de politiek van angst (van de Koude Oorlog tot de War on Terror, van The Birds tot Independence Day) en de ideologische macht van cinema en televisie (van het prille begin van het televisietijdperk tot ons huidige dwangmatige zapgedrag). Kunstenaar, regisseur, curator en leraar Johan Grimonprez (1963) verdeelt zijn tijd tussen de Verenigde Staten en Vlaanderen. Hoewel hij werkt met verschillende media – fotografie, digitale beeldfragmenten, found footage – staat video centraal in zijn werk. Grimonprez studeerde aan de Academie voor Schone Kunsten in Gent (KASK), de School of Visual Arts in New York en de Jan van Eyck Academy in Maastricht. Al in zijn vroege videowerken, onder meer Kobarweng of Where Is Your Helicopter? (1992), onderzoekt de kunstenaar de impact van beelden op de toeschouwer. Hij manipuleert bewust de conventies van het documentaire genre. Zijn bekroonde documentaire Dial H-I-S-T-O-R-Y (1997) was een visueel verbluffende trip, een beeldmontage over de geschiedenis van de vliegtuigkaping waarin een beeld wordt geschetst van de wereld in de aanloop naar 9/11.
YouTube-o-theek “Maybe the sky is really green, and we’re just colorblind “ (Johan Grimonprez and Charlotte Léouzon) In dit programma neemt Grimonprez zijn publiek mee op een reis door het internet en de eindeloze vloed aan informatie zoals die bijvoorbeeld via YouTube en blogs tot ons komt. De kijker wordt geconfronteerd met een mix van realiteit en fictie en het dreigende risico van manipulatie, Maybe the sky is really green, and we’re just colorblind is een doorlopend project waarin Grimonprez amateur rariteiten, reacties van kunstenaars op onze TV cultuur en hoogtepunten van de commerciele en politieke beeldproductie verzamelt en contextualiseert. 77 minuten, Engels gesproken
Datum: Zaterdag 20 februari 2010. 19.30 uur: Double Take en inleiding Thomas Elsaesser 22.00 uur: YouTube-o-theek “Maybe the sky is really green, and we’re just colorblind“ Locatie: Filmtheater ’t Hoogt, Utrecht Entrée per programma: 8,50 Euro (CJP/U-pas, 65+, student: 7,50 Euro)
Combinatie kaartje: 12.50 euro (CJP/U-pas, 65+, student: 11 euro) Reserveren info@hoogt.nl and telefonisch via +31 (0)30-232 83 88
|
|


























